KAPAT

#trafiktesaygı

Trafik Haftası nedeniyle Trafikte Haklarım Derneği BP Türkiye işbirliğinde trafikte cep telefonu kullanımının yol açtığı trafik kazaları konusunda farkındalık yaratmak üzere üniversite öğrencilerine yönelik bir kampanya düzenleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü karayolu trafik kazalarından kaynaklı ölümlerin başlıca sebeplerine dikkat çekmek amacıyla 2017 yılını "Trafikte Saygı" ve "Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanımı ile Mücadele" yılı ilan edilmesine, bu kapsamda çalışmalar yapılmasına karar vermiştir.

Trafik Haftası nedeniyle Trafikte Haklarım Derneği olarak BP Türkiye işbirliğiyle trafikte cep telefonu kullanımının yol açtığı trafik kazaları konusunda farkındalık yaratmak üzere üniversite öğrencilerine yönelik farkındalık çalışmaları düzenleniyoruz.

2-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek proje kapsamında İstanbul’daki 15 üniversitede “Araç kullanırken cep telefonlarıyla yapılan görüşme ve sonraki 5 dakika trafik kazası olasılığını 4.8 kat artırmaktadır” ve “Trafikte Saygı” mesajını duyuran posterler asılacak.

Trafikte Saygı bulmacasının fotoğrafını çekip/sosyal medya postunu , #trafiktesaygi hashtagiyle gördüğü ilk 3 kelimeyi Facebook, Twitter ve Instagram da paylaşıp, farkındalık kampanyamıza destek veren kişiler arasından yapacağımız çekilişle 10 kişi sertifikalı “İleri Sürüş / Kaymayı Önleme Sürüş Teknikleri Eğitimi” almaya hak kazanacak.

Eğitiminin amacı, hava ve yol koşullarının sürücü ve araç üzerindeki olumsuzluklarını inceleyerek, bu şartlara uygun araç kullanma becerisini geliştirmek ve olası kontrol kayıplarının üstesinden gelebilmek için uygulanması gereken teknikleri aktarmaktır.

Trafik kazalarındaki can kayıplarına dur demek içinde herkesi #trafiktesaygı ‘ya ve kampanyamıza desteğe davet ediyoruz !

Destek sponsorumuz BP Türkiye’ye teşekkür ederiz.

#trafiktesaygi kampanya detayı

• Eğitim 1 tam gün sürecektir.

• Eğitime katılmak için 18 yaşından büyük ehliyet sahibi olunması gerekmektedir.

• Eğitim İstanbul Kurtköy’de yapılacaktır.

• Sadece eğitim masrafları karşılanacaktır.

• Sosyal medyada #trafiktesaygı - #trafiktesaygi hashtagleri ile takip edilerek afişin fotoğrafı / sosyal medya postu ile paylaşım yapan (18 yaş + ) kişilerin profil isimlerinden kayda alıp numara vererek çekilişe dahil olmaları sağlayacak.

• Çekiliş sonucu 19 Mayıs Cuma günü ilan edilecek olup, kazananlarla iletişime geçilip, eğitim alma süreci hakkında bilgi verilecektir.

Eğitim Detayı

İleri Sürüş /Kaymayı Önleme Teknikleri Eğitiminin amacı, hava ve yol koşullarının sürücü ve araç üzerindeki olumsuzluklarını inceleyerek, bu şartlara uygun araç kullanma becerisini geliştirmek ve olası kontrol kayıplarının üstesinden gelebilmek için uygulanması gereken teknikleri aktarmaktır.

Kaymayı Önleme Teknikleri (1)

1.Bölüm – Teorik Eğitimin İçeriği:

 Mekân Yönetimi  Türkiye neden riskli bir ülkedir?  Trafikteki tehlikeler  Hız tutkusu  Pasif sürüş  Alkol, ilaç ve uyuşturucu etkisi altında araç kullanmak  Uykusuzluk ve yorgunluk  Yol öfkesi  Diğer yol kullanıcılarının yarattığı riskler  Zemin riskleri  Riskli noktalar  Neden duramadın?  Tampon tampona sürüş  Güvenli sürüş nedir?  Doğru Sürüş Alışkanlıkları nelerdir?  Lastik hava basıncının önemi  Kış lastiklerinin önemi  Hayata bağlanmak  Çocuk güvenlik koltuğu Otodrom Araç içindeki tehlikeler  Araç içinde bulunması gereken malzemeler  Arıza durumunda alınması gereken önlemler  Gözleri sürekli hareket ettirmek  İleriyi görerek araç kullanmak  Trafik levhalarının anlamlarını biliyor muyuz?  Ayna ayarı ve 360 derece sürüş  Ağır araçların kör noktaları  Gece sürüşü  ABS ile panik fren  ASR  ESP  Savrulma nedenleri  Ağırlık merkezi  Ağırlık transferi  Ağırlık transferinin sürüşe etkileri  Önden ve arkadan savrulma  Suda kızaklama  Hayat kurtaran altın kurallar  Pratik eğitim bilgilendirme

2.Bölüm – Pratik Eğitimin İçeriği:

Katılımcılar, özel olarak hazırlanmış kaygan zeminde ve eğitmenlerin gözetiminde aşağıda belirtilen uygulamaları yaparak; hem kendi araçlarının dinamiklerini ve araçlarında bulunan aktif güvenlik sistemlerinin doğru kullanımını, hem de olumsuz hava koşullarında karşılaşabilecekleri olası kontrol kayıplarının üstesinden nasıl gelebileceklerini öğrenmektedirler:  Kaygan zeminde kalkış ve hızlanma  Farklı zemin koşullarında panik fren  Farklı hızlarda panik fren  Panik fren ve engelden kaçma  Önden ve arkadan savrulma