KAPAT

Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Tepkiler

● Yetişkinlerde de görüldüğü gibi çocuklarda da güvenlik hissi kaybolur. Dolayısıyla da travma yaşayan çocukta korku ve endişe hakimdir. Kendini güvende hissetmeyen çocuk kızgınlık ve öfke patlamaları yaşayabilir

● En sık görülen problemler arasında uyku problemi görülür. Yalnız yatmak istemedikleri gibi, uykuya dalmakta güçlük çekebilir ve/veya kabuslar görebilirler. Böyle zamanlarda çocukların ebeveynlerine yakın olmak istemeleri ve ebeveynlerin de çocuklarını yanlarında istemeleri olağan görülen bir durumdur.

● Travma yaşamış çocuk küçük yaşlarda yaptığı davranışlara (alt ıslatma, parmak emme gibi) geri dönebilirler. Kısa süreli bu davranışların görülmesi olağandır. Büyükler bu davranışlara aşırı tepki gösterirlerse, daha uzun süreli devam edebilmektedir.

● Bazı çocuklar arkadaşlarıyla ve ailesiyle beraberken daha saldırgan, hırçın ve sinirli olabilmektedir.

● Dikkati yoğunlaştırmakta ilgili güçlükler ve bellek sorunları görülebilir. Bu sorunlar yeni bilgiyi öğrenmede ya da eskisini hatırlamada güçlük olarak kendini gösterebilmektedir.

Ne zaman Profesyonel Destek Almalısınız?

● Uyku problemleri birkaç geceden daha fazla devam ediyorsa,

● Olay üzerinden belli bir zaman geçmesine rağmen, ebeveynlerine / büyüklerine hala aşırı derecede bağımlı ve yapışık bir halde ise,

● Endişeli / öfkeli / korku dolu halinde azalma yerine giderek bir artış varsa veya herhangi bir azalma görülmüyorsa,

● Olayı çağrıştıran her şeye karşı aşırı duyarlılık ve tepki gösteriyorsa profesyonel yardım almanızda fayda vardır.

Derleyen : Psikiyatrist Dr. Cuma ÜLKÜ
Travma Çalışmaları Derneği