KAPAT

DEVAM EDEN PROJELERİMİZ

Can Kaybediyoruz Kamu Spotu

“Can Kaybediyoruz” Kamu Spotu projemizin senaryosunu İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı onayladı. Koç Üniversitesi Stüdyosunda Ali Vatansever’in yönettiği; ünlü oyuncular Emre Altuğ, Ecem Özkaya Üstündağ ve Olgun Toker ‘in yer aldığı filmimizi EGM onayına sunduk.

Empatik Themis(Adalet Tanrıçası) Trafikte Semineri

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 15-29 yaş arasındaki gençlerin ölüm nedenleri listesinde trafik kazaları 1. sıradadır.

Lise ve üniversite gençlerine yönelik “Empatik Themis Trafikte Seminerleri”ni, üniversite ve liselerde düzenliyoruz. Gençlerin neden trafik kurallarına uyması gerektiği ile trafikte saygı ve empati konularına değindiğimiz seminer, THD kurucusu, aynı zamanda kendisi de bir trafik mağduru olan Yasemin Usta’ya eşlik eden görme ve bedensel engelli birer üniversite öğrencisi tarafından verilmektedir.

    EGM ve TÜİK verilerine dayanarak hazırladığımız seminerimizin içeriği;
  • Trafikte Haklarım Derneği hakkında kısa bilgi,
  • Türkiye'de rakamlar ile trafik kazaları – Kaynak: EGM ve TÜİK verileri,
  • Trafikteki kaza faktörleri (hız, alkol, emniyet kemeri, cep telefonu kullanımı, kask) – Kaynak: EGM verileri,
  • Trafikte engelli (görme ve bedensel) bireyler ile empati,
  • Engelliler ile ilgili terminoloji sorunu
  • Trafikte birbirimizin haklarına saygı ve empati
  • Can Kaybediyoruz kamu spotu, emniyet kemeri ile ilgili videomuz ve trafik mağdurlarının yaşadıklarını zorlu süreci anlatan videografiğimizin gösterilmesinden oluşmaktadır.

Empatik Themis Trafikte Seminerlerini 2016-2017 eğitim yılında da İstanbul’daki lise ve üniversitelerde sürdürmek istiyoruz.

Trafikte Haklarım Platformu Projesi

Gönüllü uzmanların bilgi ve tecrübelerini aktararak dijital ortamda hayata geçirdiğimiz Trafikte Haklarım Platformu Projesi için Mayıs 2015 tarihinden bu yana çalışıyoruz. Gerçekleştirmeyi istediğimiz diğer faaliyetlerimizden bazıları ise,

Hukuk ve Engelli Hakları içeriğinin gönüllü uzmanlar tarafından videolar ile anlatılması,

• İnternet sitesi üzerinden etkileşimli bir şekilde mağdurların birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlamak için bir forum sayfası açılması,

E-Destek Sistemi ile zamanını ve uzmanlıklarını bağışlayan gönüllülerimize siteye üye olan mağdurların mesaj gönderip birebir soru yöneltebilmeleri,

• Yazılı ve görsel medyada platformun tanıtımının yapılarak, trafik mağdurlarının ve tüm paydaşların platform çatısı altında toplanmasının sağlanması olacaktır.

Sosyal Medya Çalışmaları

Sosyal medyada trafik ile ilgili infografikle ile bilgi paylaşımlarında bulunmaya devam ediyoruz.