KAPAT

FAALİYETLERİMİZ

Trafikte Haklarım Platformu Projesi

Trafik mağdurlarına hukuk (ceza, tazminat hukuku, emsal yargıtay kararları, sözlük, dilekçe taslakları) ,engelli hakları ve psikoloji alanında uzman video anlatımlarıyla haklarını öğrenmelerini sağlayacak dijital bir platform projesidir.

Mağdurların ihtiyacı olan doğru ve güncel bilgilere ulaşabilmeleri için uzmanların ve mağdurlarında görüşlerini alarak “Trafikte Haklarım Platformu” projesini hayata geçirmek için yaptığımız çalışmalarda kısa zamanda önemli bir yol katettik.


Proje kapsamında

• Platform için bir internet sitesi oluşturuldu: www.trafiktehaklarim.org

• Mağdur hakları ile ilgili gerekli tüm bilgiler uzmanlarca kategorilere ayrılarak internet sitesinin içeriği hazırlandı.

• Hukuk konuları, Ceza Hukuku, Tazminat Hukuku ve Sigorta Hukuku olarak üç bölüme ayrıldı. Bu doğrultuda,

a) Bilgi Üniversitesi Pro Bono Hukuk Ağı kapsamında Bertan – Sır hukuk bürosu avukatları tarafından projenin ceza ve tazminat hukuk içeriği meydana getirildi.

b) Son 5 yılın emsal Yargıtay kararları ve bu süreçte sık kullanılan hukuki terimler için bir sözlük düzenlendi.

c) Konu ile ilgili dilekçe taslakları oluşturuldu.

d) Barolar listesi ve kanunlar sayfaya eklendi.

• Engelli Hakları: Engelli hakları için ulusal mevzuat içeriği oluşturuldu.

• Psikoloji: Travma psikolojisi üzerine yapılan çalışmada,

a) Travma Çalışmaları Derneği tarafından psikoloji içeriği oluşturuldu.

b)Gönüllü travma psikologları ile uzman video çekimleri gerçekleştirildi.

c) İlgili çekimler Youtube kanalına yüklendi.

• Trafik ile ilgili son 5 yılın istatistik bilgilerine yer verildi.

• BW İstanbul Dijital Medya Ajansının desteği sayesinde platform projesinin tanıtım videografiği hazırlandı.

Gönüllü uzmanların bilgi ve tecrübelerini aktararak dijital ortamda hayata geçirdiğimiz Trafikte Haklarım Platformu Projesi için Mayıs 2015 tarihinden bu yana çalışıyoruz. Gerçekleştirmeyi istediğimiz diğer faaliyetlerimizden bazıları ise,

• Hukuk ve Engelli Hakları içeriğinin gönüllü uzmanlar tarafından videolar ile anlatılması,

• İnternet sitesi üzerinden etkileşimli bir şekilde mağdurların birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlamak için bir forum sayfası açılması,

• E-Destek Sistemi ile zamanını ve uzmanlıklarını bağışlayan gönüllülerimize siteye üye olan mağdurların mesaj gönderip birebir soru yöneltebilmeleri,

• Yazılı ve görsel medyada platformun tanıtımının yapılarak, trafik mağdurlarının ve tüm paydaşların platform çatısı altında toplanmasının sağlanması olacaktır.

Gönüllü İşbirlikçilerimiz: Travma Çalışmaları Derneği, Bilgi Üniversitesi Pro Bono Hukuk Ağı, BW Ajans, Beş Çeyrek Web & Grafik Tasarım Ekibi

Can Kaybediyoruz Kamu Spotu

Türkiye'de trafik kazalarında her yıl 10 bin kişi hayatını kaybediyor, 250 binden fazla kişi ise yaralanıyor.

Yollarda kaybettiğimiz milyonlarca insanımızın, sadece rakam değil, birer can ve yaşam olduğuna dikkat çekebilmek için gönüllülük esaslı kamu spotu projemizin çekimlerini geride bıraktığımız yaz aylarında gerçekleştirdik.

Trafikte Haklarım Derneği kurucumuz Yasemin Usta trafikte can kayıplarına dikkat çekmek için geliştirdiği projesini, 45. Altın Portakal Film Festivali'nde Ortak Yapım Senaryo Geliştirme Ödülü'ne layık görülen yönetmen Ali Vatansever’e anlattı.

Trafik kazalarında kaybettiğimiz kişilerin otopsi raporlarından yola çıkarak senaryosunu Ali Vatansever'in yazdığı Can Kaybediyoruz Kamu Spotu Projesi, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı’nca onaylandı.

Koç Üniversitesi stüdyosunda Ali Vatansever’in yönettiği, ünlü oyuncular Emre Altuğ, Ecem Özkaya Üstündağ ve Olgun Toker’in yer aldığı filmimizi EGM onayına sunduk.

Umarız bu proje ile “Trafikte Can Kaybedişimize” dikkat çekebiliriz.

Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı’na, Terminal Film’e, Koç Üniversitesi stüdyosuna ve çalışmada yer alan değerli oyuncular Emre Altuğ, Ecem Özkaya Üstündağ ve Olgun Toker’e destekleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Empatik Themis Trafikte Semineri

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 15-29 yaş arasındaki gençlerin ölüm nedenleri listesinde trafik kazaları 1. sıradadır.

Lise ve üniversite gençlerine yönelik “Empatik Themis Trafikte Seminerleri”ni, üniversite ve liselerde düzenliyoruz. Gençlerin neden trafik kurallarına uyması gerektiği ile trafikte saygı ve empati konularına değindiğimiz seminer, THD kurucusu, aynı zamanda kendisi de bir trafik mağduru olan Yasemin Usta’ya eşlik eden görme ve bedensel engelli birer üniversite öğrencisi tarafından verilmektedir.

    Seminerimizin içeriği;
  • Trafikte Haklarım Derneği hakkında kısa bilgi,
  • Türkiye'de rakamlar ile trafik kazaları – Kaynak: EGM ve TÜİK verileri,
  • Trafikteki kaza faktörleri (hız, alkol, emniyet kemeri, cep telefonu kullanımı, kask) – Kaynak: EGM verileri
  • Trafikte engelli (görme ve bedensel) bireyler ile empati
  • Engelliler ile ilgili terminoloji sorunu,
  • Trafikte birbirimizin haklarına saygı ve empati,
  • Can Kaybediyoruz kamu spotu, emniyet kemeri ile ilgili videomuz ve trafik mağdurlarının yaşadıklarını zorlu süreci anlatan videografiğimizin gösterilmesinden oluşmaktadır.

Empatik Themis Trafikte Seminerlerini 2016-2017 eğitim yılında da İstanbul’daki lise ve üniversitelerde sürdürmek istiyoruz.

Sosyal Medya Çalışmaları

Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan trafik ile ilgili bilgileri dikkat çekici görseller veya infografik haline getirerek paylaşıyoruz.

Farkındalık Videoları

Trafik kurallarına uymaya yönelik toplumsal farkındalık çalışmaları kapsamında halk röportajları, ünlü sanatçı ve sporcularında destek verdiği videolarımızı yayınladık.

A Milli Basketbol Takımından potanın 5 perisi Begüm Dalgalar, Şaziye İvegin, Esra Ural, Ayşegül Günay ve Pelin Bilgiç herkesi trafik kurallarına uymaya davet etti.

Potanın 5 Perisi

Ayrıca ünlü sanatçı Burhan Şeşen’nin trafikte çocuklara ve Hüseyin Turan’ın hız sınırına dikkat etmemize yönelik mesajlarını yayınladık.

Burhan Şeşen

Hüseyin Turan

Halk Röportajları

Katıldığımız Fuar-Seminerler

Trafik ve Güvenlik Sempozyumu

Ankara Congressium (ATO) gerçekleştirilen "6.Trafik ve Güvenlik Sempozyumu” ve “2. Uluslararası Katılımlı Avrasya Güvenlik ve Trafik Fuarı’na” katıldık. Sergiye katkılarımızdan dolayı Trafik Planlama ve Destek Dairesi Başkanı dernek başkanımıza plaket taktim etti.

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Sempozyumu

İTÜ SDKM'de WRI Türkiye'nin düzenlediği Sürdürülebilir Şehirler Sempozyumundaki yerli ve yabancı katılımcılara, standımızda derneğimiz ve platform projemiz hakkında bilgi verdik.

Sosyal Girişimcilik Konferansı – Anadolu Vakfı

Dernek kurucumuz Yasemin Usta, İstanbul Martı Oteldeki Sosyal Girişimcilik Konferansında Platform Projesini anlattı. Platform Projesi, Anadolu Vakfı Sosyal Girişimci Gençler Yarışmasında Jüri özel ödülüne laik görüldü.

Markalar Zirvesi Konferansı Marmara Üniversitesi

Dernek kurucumuz, Marmara Üniversitesi Marka Zirvesinde sosyal sorumluluk projeleri ve sosyal marka oturumuna konuşmacı olarak katıldı.

AB Sivil Düşün Danışma Kurulu Toplantısı

Farklı alanlarda yaklaşık 100 sivil toplum temsilcisinin katıldığı Ankara‘daki Sivil Düşün AB Genel Kurul toplantısına katıldık.