KAPAT

Trafikte Haklarım Platformu Projesi

Platforma Neden İhtiyaç Var?

Tanıtım Videsu :

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan trafik kazalarında, sadece 2015 yılında 7.530 kişi hayatını kaybetmiş, 304.421 kişi yaralanmıştır.

Trafik mağdurları,trafik kazaları sebebiyle ölen, yaralanan, sakat kalan bireyler ve bu bireylerin ailelerinin, sevenlerinin oluşturduğu büyük bir topluluktur. Mağdurlar, kaza sonrası sevdiğini kaybetme / sakat kalma acısını yaşarken her kurum ile ayrı ayrı uğraşmak ve hakkını aramak için çaba göstermek zorundadır.

Ülkemizde nüfus ve araç sayısı paralelinde artan ulaşım yoğunluğuna bağlı olarak kaza riski ve trafik mağdurları sayısı her geçen gün artmaktadır. Milyonlarca trafik mağduru, kaza sonrası hakları konusunda güncel ve doğru bilgiye sahip olacakları, güvenilir bir yol haritasına ihtiyaç duymaktadır.

Trafikte Haklarım Platformu Proje Adımları

Trafikte Haklarım Platformu Projesi, Anadolu Vakfı Sosyal Girişimci Gençler Yarışması finalist özel ödülünü almıştır.

Mağdurların ihtiyacı olan doğru ve güncel bilgilere ulaşabilmeleri için uzmanların ve mağdurlarında görüşlerini alarak “Trafikte Haklarım Platformu” projesini hayata geçirmek için yaptığımız çalışmalarda kısa zamanda önemli bir yol katettik.

• Platform için bir internet sitesi oluşturuldu: www.trafiktehaklarim.org

• Mağdur hakları ile ilgili gerekli tüm bilgiler uzmanlarca kategorilere ayrılarak internet sitesinin içeriği hazırlandı.

• Hukuk konuları, Ceza Hukuku, Tazminat Hukuku ve Sigorta Hukuku olarak üç bölüme ayrıldı. Bu doğrultuda,

a) Bilgi Üniversitesi Pro Bono Hukuk Ağı kapsamında Bertan – Sır hukuk bürosu avukatları tarafından projenin ceza ve tazminat hukuk içeriği meydana getirildi.

b) Son 5 yılın emsal Yargıtay kararları ve bu süreçte sık kullanılan hukuki terimler için bir sözlük düzenlendi.

c) Konu ile ilgili dilekçe taslakları oluşturuldu.

• Engelli Hakları: Engelli hakları için ulusal mevzuat içeriği oluşturuldu.

• Psikoloji: Travma psikolojisi üzerine yapılan çalışmada,

a) Travma Çalışmaları Derneği tarafından psikoloji içeriği oluşturuldu.
b) Gönüllü travma psikologları ile uzman video çekimleri gerçekleştirildi.
c) İlgili çekimler Youtube kanalına yüklendi.

• Trafik ile ilgili son 5 yılın istatistik bilgilerine yer verildi.

• BW İstanbul Dijital Medya Ajansının desteği sayesinde platform projesinin tanıtım videografiği hazırlandı.

Gönüllü uzmanların bilgi ve tecrübelerini aktararak dijital ortamda hayata geçirdiğimiz Trafikte Haklarım Platformu Projesi için Mayıs 2015 tarihinden bu yana çalışıyoruz. Gerçekleştirmeyi istediğimiz diğer faaliyetlerimizden bazıları ise,

• Hukuk ve Engelli Hakları içeriğinin gönüllü uzmanlar tarafından videolar ile anlatılması,
• İnternet sitesi üzerinden etkileşimli bir şekilde mağdurların birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlamak için bir forum sayfası açılması,
• E-Destek Sistemi ile zamanını ve uzmanlıklarını bağışlayan gönüllülerimize siteye üye olan mağdurların mesaj gönderip birebir soru yöneltebilmeleri,
• Yazılı ve görsel medyada platformun tanıtımının yapılarak, trafik mağdurlarının ve tüm paydaşların platform çatısı altında toplanmasının sağlanması olacaktır.

Gönüllü İşbirlikçilerimiz: Travma Çalışmaları Derneği, Bilgi Üniversitesi Pro Bono Hukuk Ağı, BW Ajans, Beş Çeyrek Web & Grafik Tasarım Ekibi