Trafikte Yüzde 100 Yaşam Projesi Çalıştayı Düzenlendi

Trafikte Haklarım Derneği tarafından Karayolu Güvenliği - Trafikte %100 Yaşam Projesi Karayolu Güvenliğinde Sivil Toplum Kuruluşlarının Gücü başlıklı bir çalıştay düzenlendi.

 

Trafikte %100 Yaşam Projesi kapsamında Karayolu Güvenliğinde Sivil Toplum Kuruluşlarının Gücü başlıklı bir çalıştay düzenlendi.
 

11 Aralık 2019 günü İstanbul - Taksim Divan Oteli'nde düzenlenen çalıştayın açılışında, Trafikte %100 Yaşam Projesi Takım Lideri Dr. Adnan RAHMAN Trafikte %100 Yaşam Projesini anlattı.

Trafikte %100 Yaşam Projesi Takım Lideri Yardımcısı Sevinç YAMAN ise Karayolu Güvenliğinde Savunuculuğun Önemi ve STK’ların Desteği konusunda bir konuşma yaptı.

 

Yaklaşık 40 örgütten 55 temsilcinin katıldığı çalıştayla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Ülkemizdeki trafik kazalarından kaynaklanan can kaybı ve ağır yaralanmaları kısa ve orta vadede azaltmayı, nihai hedefte sıfır seviyesine indirmeyi öngören Güvenli Sistem Yaklaşımı’nın hayata geçirilmesi amacıyla,  AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) desteğiyle, Emniyet Genel Müdürlüğünün yararlanıcısı olduğu “Vision Zero for Turkey / Trafikte %100 Yaşam” adlı proje 2017 yılından bu yana yürütülüyor.

Projenin dördüncü  bileşeni karayolu güvenliğinde iletişim ve savunuculuk kapasitesinin geliştirilmesidir.  Söz konusu bileşen kapsamında,  Proje Lideri Sn. Dr. Adnan RAHMAN ve ekibinin öncülüğünde  , karayolu trafik güvenliğini alanında çalışmalar yürüten 50 Sivil Toplum Kuruluşundan bir  temsilcinin bir araya geleceği bir program organize ettik.

Programın amacı karayolu güvenliği alanında çalışan STK’lar arasında koordinasyonu sağlayarak; STK’ların ortak bir platform kurması ve bu platform sayesinde savunuculuk faaliyetlerinde, farkındalık kampanyalarında güç birliği yapmalarının sağlanmasıdır."

Moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Ebru DEMİRCİ’nin yaptığı birinci oturumda, Kamu & STK İş birlikleri konuşuldu.

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği & Kamu İş birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Suat SARI ve Trafikte Haklarım Derneği Başkanı Yasemin USTA  “Kamu ile iyi bir iş birliği nasıl geliştirilir?” konuşunda görüşlerini anlattılar.

Moderatörlüğünü İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Gültekin ALTUNTAŞ’ın yaptığı ikinci oturumda, STK & Özel Sektör İş birlikleri konuşuldu.

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tamer ALTUNAY Dernekleri ile Renault Sokakta İlk Adımlar Projesi çalışması örneği üzerinden ‘Özel sektör ile iyi bir iş birliği nasıl geliştirilir?’ konusunda bir konuşma yaptı.

Moderatörlüğünü Trafikte %100 Yaşam Projesi Takım Lideri Yardımcısı Sevinç YAMAN’ın yaptığı üçüncü oturumda, STK’lar birbirileriyle ortaklaşa çalışıyor mu?, STK’lar arası İş birliğinin geliştirilmesini önemi? Konuşuldu.

Bisikletliler Derneği Murat SUYABATMAZ ve İstanbul Bisiklet Meclisi Avcılar Anka Bisiklet Kulübü Derneği Murat PEKESER, STK'lar arasında iş birliği geliştirilmesinin önemi? Karayolu Güvenliği Savunuculuk Çalışmaları İçin Ortak Bir Platform Kurulması konusunda görüşlerini anlattılar.
 

Moderatörlüğünü STK Kaynak & Kapasite Geliştirme Danışmanı Hülya BOZKURT DOĞAN’ın yaptığı dördüncü oturumda STK'ların Gelir Modelleri ve STK'lar yeterince kaynak geliştirebiliyor mu? Konusu konuşuldu.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND ) İcra Kurulu Üyesi İbrahim H. DİVİTÇİ ve Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği TÖHOB Başkanı Ercan SOYDAŞ derneklerinin kurumsal yapısı ve STK’ların kurumsallaşmasındaki faydaları anlattılar.
 

Hürriyet Gazetesi Yazarı, Sanatçı, Haçiko Kurucu Başkanı, Ömür GEDİK, Hayvan Hakları Savunuculuğu ve STK'larda Savunuculukta Basının Gücü ve Önemini anlattı.
 

Moderatörlüğünü Trafikte Haklarım Derneği Kurucusu, Trafikte %100 Yaşam Projesi İletişim Uzmanı Yasemin Usta'nın  yaptığı 5.oturumda Karayolu güvenliği alanında çalışan STK'ların mevcut durum analizi masaya yatırıldı.

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Genel Sekreteri Gazeteci Ahmet KAPLAN, Alanya Trafik Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilge TOKSÖZ, Yaya Derneği Yönetim Kurulu üyesi Kübra ALAGÖZ, İlke Sivil Motorize Arama Kurtarma Derneği (İSMAK) Yönetim Kurulu Başkanı Salih KILIÇ,  Karayolu güvenliği alanında yaptıkları çalışmaları anlattılar.
 

Projenin paydaşlarından olan Trafikte Haklarım Derneği Kurucusu Yasemin Usta'ya, Alanya Trafik Eğitim Derneği başkanı Bilge Toksöz tarafından bir anı plaketi verildi.

 

https://www.turkiyehaberajansi.com/trafikte-yuzde-100-yasam-projesi-calistayi-duzenlendi/116470/

 

 

Haberdar Olmak için